Categories
Ogólne

Plany

Wpis [part not set] z 4 w serii Motywacja

W poprzednim wpisie opisałem motywacje, które skłoniły mnie do założenia społeczności Let’s construct IT. W tym wątku chcę przedstawić jakie plany chcę zrealizować w początkowym okresie.

Początkujący

Przez 8 lat pracowałem w różnych firmach około-budowlanych. W każdej z nich spotkałem się z osobami, które chciały wejść w świat programowania. Zawsze padał zestaw pytań: jak/kiedy/czy się nadaję? Pula wolnego czasu jakim dysponujemy maleje wraz z kolejnymi etapami życia. Posiadanie partnera czy narodziny dziecka to momenty reorganizujące nasze życie. Droga do programowania studenta-lekkoducha będzie zupełnie inna niż matki z trójką dzieci. W moim odczuciu kluczem do sukcesu jest stopniowe przekształcanie obecnego źródła dochodu w nowe – dlatego droga dla początkujących, którą będę prezentował będzie związana z codzienną pracą inżyniera budownictwa. W ten sposób dostarczysz w Twoim obecnym miejscu pracy nową wartość, zyskasz nowe kompetencje, które są obecnie cenne a które w przyszłości mogą stać się dla Ciebie trampoliną do nowego startu w innej branży.

Z myślą o początkujących chcę:

  • przekonać Cię, że już jesteś programistą,
  • pomóc w postawieniu pierwszych kroków w C#,
  • nakierować na wartościowe, darmowe kursy skupiające się na podstawach programowania,
  • wejść z Tobą w świat rozszerzania możliwości programów, z których korzystasz na co dzień: wszelkich CADów, Tekla Structures, Autodesk Robot, AxisVM,
  • zachęcić do założenia konta i współdziałania w ramach github.com,
  • przedstawić rolę testowania w programowaniu.

Zaawansowani

Jesteś “budowlano-programistą”, tworzysz programy/wtyczki na wewnętrzny użytek Twojego biura. Zastanawiasz się co dalej, szukasz wyzwań lub uznania i zrozumienia wśród podobnych Tobie. Wierzę, że prędzej czy później usłyszysz o naszej społeczności i z zainteresowaniem sprawdzisz nad czym pracujemy. Być może włączysz się wtedy w repozytoria poświęcone nowym narzędziom lub pozostaniesz w trybie pasywnym – skorzystasz z owoców naszej pracy do rozwoju wewnętrznych narzędzi w Twoim biurze. Let’s construct IT to organizacja non-profit, której głównym motorem jest zwiększenie grona osób, które rozumieją budownictwo i potrafią programować. Będzie mi bardzo miło, jeżeli włączysz się w te działania 🙂

Co możesz zyskać:

  • poznasz innych budowlano-programistów, co otworzy przed Tobą nowe możliwości,
  • biorąc udział w pracach w ramach repozytoriów na github’ie zbudujesz swój profil w ramach tej strony, który będzie Twoją wizytówką,
  • wykorzystasz narzędzia/biblioteki nad którymi będziemy pracować w Twoim biurze projektowym. Zdajesz już sobie sprawę jak przyjemnie jest sklejać różne biblioteki w celu uzyskania pożądanego celu. Pomyśl, że mógłbyś pobrać jako paczkę nugetową bibliotekę pokrywającą podstawowe obliczenia wytrzymałościowe w ramach EC2/EC3. Czujesz tę moc, prawda?

Obserwatorzy

Jesteś menadżerem zarządzającym zespołem inżynierów, nie masz czasu ani ochoty na naukę programowania. Czujesz jednak, że świat Ci odjeżdża, że to całe BIM’banie nie przynosi obiecanych przez marketing korzyści, że bez cyfryzacji procesów/ludzi Twój zespół pozostanie w tyle.

Możesz zachęcić ambitnych członków Twojego zespołu do włączenia się do prac społeczności Let’s construct IT licząc, że efekty ich pracy, wzrost umiejętności przełoży się na efektywność całego zespołu. Jednocześnie z tyłu głowy zdajesz sobie sprawę z ryzyka, że oni odejdą, że przejdą do IT. To oczywiście możliwe, ale jeżeli uczynisz z nich atut, Twoją kartę przetargową i będziesz stale motywował do rozwoju to uwierz mi – zaległości w budownictwie są tak duże, że dla dobrze poprowadzonych programistów pracy wystarczy tu na lata.

Społeczność ma charakter jawny – jesteśmy zawsze otwarci na nowe pomysły i wyzwania. Jeżeli masz gotowy koncept narzędzia, które wspomoże pracę Twojego zespołu a nie masz na pokładzie osób będących w stanie go zaimplemenotwać – zgłoś się do nas. Pamiętaj tylko, że efekty naszej pracy zwiększą powszechny zasób bibliotek społeczności – korzystać z nich będzie mógł każdy. Celem Let’s construct IT jest poprawa dobrostanu całej społeczności inżynierów czego nie da się zrealizować bez dobrych pomysłów na narzędzia/wtyczki.

Series Navigation

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *