Categories
Ogólne

Wstęp

Wpis [part not set] z 4 w serii Motywacja

Kim jestem

Cześć! Mam na imię Grzesiek 🙂

W 2014 roku skończyłem budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Przez 8 lat starałem się odnaleźć swoje miejsce na styku budownictwa i IT. W kolejnych firmach chciałem być motorem zmian, informatyzacji branży, usprawnień i ułatwień. Wielokrotnie zmagałem się z obawami, z chęcia pozostania przy status quo. W tym czasie miałem okazję tworzyć i rozwijać programy wykorzystujące API m.in. Tekli, wszelkich CAD’ów, Autodesk Robot, AxisVM.

Obecnie pracuję jako programista C#, bez powiązań z formalnym wykształceniem, które uzyskałem. Wielokrotnie odwlekałem decyzję o zmianie branży, tłumacząc sobie, że budownictwo musi przyspieszyć, że algorytmy już lada moment wyprą ‘palec boży’ projektanta, jego magiczną moc zawartą w zdobytych w trudzie uprawnieniach. Zmieniłem branżę z poczuciem porażki, że nie udało mi się trwale odcisnąć piętna na rzeczywistości, że mój wpływ był zawsze zbyt mały w stosunku do własnych oczekiwań.

Dlaczego mi się nie udało? Czy chciałem zbyt wiele czy trafiałem na złe miejsce/zły czas? To pytania bez jednoznacznej odpowiedzi, które są wygodnym powodem do odpuszczenia, do stwierdzenia ‘szkoda zdrowia, lepiej skupić się na czymś innym’. Tylko, że ja tak nie potrafię. Męczy mnie dramatyczny rozjazd pomiędzy szansami absolwentów budownictwa a informatyki. Fakt, że wybór podejmowany w dobrej wierze przez nieświadomego nastolatka skutkuje 5-krotną różnicą zarobków jest dla mnie trudny do pogodzenia.

Moja motywacja

Dlatego zdecydowałem się na rozpoczęcie tego bloga. Chcę dać Ci szansę na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie świata IT, na nauczenie się podstaw programowania w kontekście Twojej codziennej pracy, tego co już znasz, na poprawienie pozycji na rynku pracy – niezależnie czy wykorzystasz nowe skille w budownictwie czy zdecydujesz się na zmianę branży.

Co ja z tego będę miał? Miliony monet płynące z wyświetlanych reklam… Żart, robię to non-profit. Uważam, że w budownictwie, zwłaszcza w polskim budownictwie niezbędne są zmiany, przede wszystkim w sposobie myślenia i umiejętnościach nowoczesnych inżynierów. Pozostawienie informatyzacji branży w rękach ‘zaciężnych hufców’ nie mających wiedzy budowlanej jest wg mnie utraconą szansą na Twój rozwój, na wykorzystanie tego co już znasz, na zbudowanie na fundamencie Twojej wiedzy solidnej konstrukcji będącej przejawem modernizacji branży.

Tak, wiem – jestem marzycielem 😛

Twoja motywacja

Zakładam dwa bazowe scenariusze:

  • zdałeś sobie sprawę, że nie da się klikać szybciej, a oczekiwanie na zmiany wprowadzane przez producentów oprogramowania to nie do końca pewna ścieżka. Wiesz, że ktoś, gdzieś tworzy jakieś nakładki/wtyczki do Twojego zestawu programów budowlanych i też chciałbyś to robić, ale nie wiesz od czego zacząć,
  • chcesz zmienić branżę, rzucić budowlany trud i znój w cholerę i skorzystać ze stale rosnągeo popytu na usługi IT, gdzie pracy jest dużo, a nowi pracownicy nie pojawiają się w wystarczającym tempie.

Dlaczego Let’s construct IT?

Bo sam nic nie zrobię. Próbowałem tego przez 8 lat, bez satysfakcjonującego efektu. Wola jednostki to zbyt mało aby odmienić oblicze tej branży. Potrzebna jest społeczność, grupa osób której motywacją nie jest wyłącznie interes ich macierzystych firm, ale przede wszystkim samorozwój realizowany w pracy zespołowej.

Chcę pokazać Ci jak wejść w ‘budowlane programowanie’, jakie możliwości kryją się w API popularnych programów. Wierzę, że z biegiem czasu, gdy nabierzesz umiejętności będziemy w stanie wspólnymi siłami tworzyć darmowe, open-source’owe wtyczki do znanych Ci programów jak i samodzielne aplikacje, które będa wspomagały codzienną pracę inżynierów budownictwa.

Na koniec przydałaby się jakaś odezwa, więc cytując klasyka: “teraz, choć Was nie słyszę, krzyczę Let’s construct IT!”.

Series Navigation

One reply on “Wstęp”

ja juz mialem 3x podejscia do nauki jezyka programowania. moze dzieki temu blogowi bede mógł coś w tym kierunku zrobić, żeby ktoś poprowadził za rączkę na początek to będzie łatwiej 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *